REŻ. ARTUR TYSZKIEWICZ

Sprzedawcy gumek

Hanoch Levin

teatr-imka

Wybierz datę przedstawienia:

Bilety: I-IV rząd: 60 zł | V-XI rząd: 45 zł

Obsada:

Reżyseria: Artur Tyszkiewicz

Scenografia: Jan Kozikowski
 
Muzyka: Jacek Grudzień

Choreografia: Anna Piotrowska

Zdjęcia: Marcin Wegner

 
Producent: Tomasz Karolak


Produkcja: Jakub Wons

Koordynacja prac artystycznych: Marzena Wasyluk"NAJLEPSZY, NAJLEPSZA, NAJLEPSI" w rankingu miesięcznika "Teatr"!

w kategorii NAJLEPSZA NOWA SZTUKA OBCOJĘZYCZNA przyznali:

- Łukasz Drewniak, Janusz Majcherek;

w kategorii NAJLEPSZA ROLA KOBIECA przyznali:

- Jacek Sieradzki;

w kategorii NAJLEPSZY TEATR przyznał:

- B. Miernik, Janusz Majcherek;

Spektakl otrzymał nagrodę dziennikarzy, nagrodę publiczności oraz głos od jury - Jerzego Stuhra na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE!

 


SPRZEDAWCY GUMEK to trójka bohaterów. Kobieta i dwóch mężczyzn. Zupełnie różni, ale w tym samym punkcie swojego życia. Zrozumieli, że życie przecieka im między palcami i rozpaczliwie próbują jeszcze zawalczyć o miłość.

Jeden z mężczyzn przez nieśmiałość, kompleksy i psychiczne blokady nigdy nie potrafił otworzyć się przed innymi ludźmi. Z powodu niskiej samooceny nie odważył się na relację z kobietą. Drugi miał łatwość nawiązywania kontaktów, ale tylko powierzchownych. Nigdy nie dane mu było się zakochać. Kobieta zajęła się realizacją samej siebie i walką
o niezależność. Przegapiła moment na stworzenie związku z mężczyzną.


Żadne z nich nie doświadczyło prawdziwej miłości. Trawi ich samotność, a w miarę nabywania życiowych doświadczeń coraz trudniej im zbliżyć się do innych.

Nie potrafią bezinteresownie i całkowicie oddać się w imię miłości. Chcą budować relacje, ale relacje kupieckie. Negocjują uczucia. Handlują emocjami. Ja ci dam coś, jeśli ty mi dasz. Wszyscy zamknięci są w tych symbolicznych prezerwatywach, które nakładają na całych siebie, również na umysł i duszę. Tworzą wokół siebie balon, by chronić się przed innymi ludźmi. Boją się zaufać. A jednocześnie rozpaczliwie rzucają się na siebie w nadziei, że tym razem się uda.

SPRZEDAWCY GUMEK to sztuka z nurtu teatru Becketta, Ionesco i Gombrowicza. To również spektakl muzyczny. Ale piosenki nie spełniają funkcji ozdobnych przerywników. Pojawiają się, gdy emocje na scenie sięgają tak wysokiego poziomu, że można je już tylko wyśpiewać. Gdy sam dialog już nie wystarcza. Są silniejszą, bardziej dobitną formą ekspresji. Dlatego muzyka w spektaklu powstaje na żywo i tworzona jest przez aktorów, którzy sami grają na instrumentach.

SPRZEDAWCY GUMEK to spektakl dotkliwy, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Prowokuje do głębszej refleksji na temat naszych osobistych relacji z innymi. Może stanie się impulsem, byśmy zrzucili z siebie tę metaforyczną prezerwatywę i dali sobie w życiu jeszcze jedną szansę?

"Sakramencko gorzka historia o interesownej miłości, złych inwestycjach życiowych i byle jakim pożądaniu, delikatnie zagrana i frapująco zaśpiewana przez Aleksandrę Popławską, Łukasza Simlata i Janusza Chabiora. Gdyby Brecht dożył prawdziwej starości, pisałby pewnie takie sztuki jak dojrzały Levin. (...) Po ów dramat coraz popularniejszego w Polsce Izraelczyka sięgnął jako pierwszy w naszym kraju Artur Tyszkiewicz – polską prapremierę zrealizował w warszawskim Teatrze IMKA. We współpracy ze scenografem Janem Kozikowskimi kompozytorem Jackiem Grudniem powstał spektakl bardzo wierny literze tekstu Levina. Reżyser wybrał tę drogę nieobciążony tradycją wystawiania tego konkretnego tekstu. (…) Spektakl Teatru IMKA to bowiem prawdziwy popis błyskotliwego aktorstwa – wykonawcy dobrze wyczuwają levinowski klimat i obficie czerpią z niego inspiracje, nadają odpowiednie brzmienie słownym dowcipom i zgrabnie je ogrywają.

(…) Realizacja Tyszkiewicza to szansa na spotkanie z wartościową współczesną dramaturgią i nieprzeciętnym aktorstwem. I kolejny dowód na to, że teatr prywatny nie musi być czysto handlowym, pozbawionym ambicji przedsięwzięciem.

Hanna Rudnicka, teatrakcje.pl

 Recenzja naszego spektaklu ukazała się również w dzienniku "Ziemia Izraela"  - "Haaretz"Czas trwania spektaklu: 2 h 10 min.

bez przerwy