Balet

Śpiąca królewna

spektakl gościnny

teatr-imka

Wybierz datę przedstawienia:

Bilety: Bilet normalny 40 zł, bilety grupowe 30 zł

Obsada:

"Śpiąca Królewna"
 
muzyka: P. Czajkowski
choreografia: wersja choreograficzna bazowana na oryginalnej wersji Mariusa Petipy
scenografia i kostiumy: T. Kretowicz, L. Rutkowska, N. Żuk
premiera: 22 maja 2015
czas trwania: 95 minut (w tym 15 minut przerwy)
obsada: tancerze Les Ballets de Pologne, uczniowie Szkoły Baletowej Les Ballets de Pologne

LIBRETTO

Prolog

Chrzciny królewny Aurory, mistrz ceremonii Catalabutte raz jeszcze sprawdza listę gości zaproszonych na uroczystość. Przybywają damy oraz opiekunki z uśpionym w kołysce dzieckiem, dołącza również Król Florestian XXIV wraz z Królową. Jako ostatnie z zaproszonych gości zjawiają się dobre wróżki. Każda z nich obdarza Aurorę podarunkiem, czyli jedną z zalet: delikatnością, śmiałością, niewinnością, radością oraz siłą. Prezentują swoje popisowe wariacje. Kiedy najważniejsza z nich, Wróżka Bzu chce złożyć swój dar na uroczystości pojawia się zła wróżka Carabosse rozzłoszczona, że nie zaproszono jej na uroczystość. Mistrz Catalabutte zapomniał jej umieścić na liście gości. Carabosse rzuca swój czar – gdy Aurora osiągnie pełnoletność ukłuje się wrzecionem i umrze. Przerażeni Król i Królowa błagają złą wróżkę o litość, ale ona pozostaje niewzruszona. Wróżka Bzu, jedyna, która nie obdarowała jeszcze królewny uspokaja rodziców. Dzięki jej czarowi Aurora nie umrze tylko zaśnie, a ze snu wybudzi ją pocałunek pięknego księcia.

Akt I

Od narodzin królewny minęło 18 lat, to dziś Aurora ma świętować swoje urodziny. Goście schodzą się na bal z okazji urodzin. Przybywają damy, trzej książęta (pretendenci do ręki Aurory), przyjaciółki królewny, Król oraz Królowa, którzy wraz z Mistrzem Catalabutte tańczą walc z girlandami. Wreszcie zjawia się radosna i urocza Aurora. Na prośbę matki tańczy adagio z trzema książętami, popisową wariację i codę. Nie wybiera jednak żadnego z książąt. Nagle na uroczystości zjawia się przygarbiona staruszka z prezentem dla królewny, którym okazuje się być wrzeciono. Aurorę fascynuje nigdy nie widziany, błyszczący przedmiot, zaczyna z nim tańczyć coraz szybciej i szybciej, aż przez nieuwagę kłuje się w palec. Szybko traci siły i omdlewa. Zła wróżka Carabosse, która była w przebraniu staruszki triumfuje i znika. Nad powoli usypiającym dworem roztacza opiekę Wróżka Bzu.

Akt II

Minęło 100 lat od momentu zaśnięcia królewny Aurory. Niedaleko zamku porośniętego krzewami róż, w którym śpi poluje młody książę Florimund. Wtedy zjawia się Wróżka Bzu, która roztacza przed nim wizję pięknej królewny w otoczeniu driad. Florimund zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, prosi wróżkę aby zaprowadziła go do zamku, gdzie znajduje się Aurora. Wróżka Bzu zabiera księcia do wrót zamku, które ustępują przed jej dobrym czarem. Carabosse wścieka się z bezsilności, jej czar przestaje działać. W komnacie spoczywa uśpiona Aurora w otoczeniu dworzan, króla oraz królowej. Książę dostrzega królewnę i składa pocałunek na jej ustach. Przepowiednia się spełnia – budzi się Aurora a razem z nią cały dwór. Wita się radośnie z rodzicami i dziękuje księciu za wyzwolenie spod złego czaru. Książę prosi króla i królową o rękę królewny.

Epilog

Uroczystość zaślubin Aurory i księcia. Mistrz Catalabutte wita dworzan oraz gości z innych bajek, są to: Czerwony Kapturek i Wilk, Królewna i Żaba, Biała Kotka i Kot w Butach oraz  Drogocenne Kamienie. Tańczą popisowe duety. Następnie pojawiają się królewna z narzeczonym i wykonują ślubne Pas de Deux. Bal zakończony zostaje mazurkiem, po którym król i królowa błogosławią młodej parze.