Remember This: Walking with Jan Karski

reż. Derek Goldman

teatr-imka

Wybierz datę przedstawienia:

scenariusz: Derek Goldman i Clark Young

reżyseria: Derek Goldman

photo credit:  Rafael Suanes/Georgetown University

Zdjęcie portretowe pochodzi z filmu Good Night & Good Luck. Dystrybucja: Kino Świat
Copyright © 2005 Good Night Good Luck, LLC. All Rights Reserved.

 


SPEKTAKL DEDYKOWANY JANOWI KARSKIEMU


Remember This: Walking with Jan Karski" 

reż. Derek Goldman
premiera 29, 30 października 2014

Z okazji 100-lecia urodzin Jana Karskiego przypadającego na 2014 rok, Teatr Imka we współpracy z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego w Warszawie, Laboratory for Global Performance and Politics przy Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie oraz StreetSign Center for Literature and Performance, Chapel Hill, North Carolina wystawią sceniczne czytanie sztuki pt. “Remember This: Walking with Jan Karski” w reżyserii Dereka Goldmana*, z udziałem amerykańskiego aktora Davida Strathairna**. Warszawska premiera zaplanowana jest na 29 października 2014 roku.


Tytułowy spacer to metaforyczny powrót do historii. To spacer ulicami warszawskiego Getta, świadectwo Holocaustu, które Jan Karski dał w filmie dokumentalnym “Shoah”
w roku 1978 (premiera 1985), jak i wspomnienie o życiu słynnego emisariusza.


W rozmowie przeprowadzonej w Waszyngtonie w 2014 roku dla Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, David Strathairn mówi o tym, dlaczego przyjął rolę Jana Karskiego
w “Remember This: Walking with Jan Karski”.


„Wierzę, że teatr ma obowiązek nie tylko przynoszenia rozrywki, ale także przekazywania ważnych idei, szczególnie, kiedy rozwój wydarzeń na świecie jest taki szybki. Literatura dramatyczna daje wspaniałą możliwość skierowania uwagi na sprawy, które nie powinny być zapomniane tj. problemy społeczne, rozwój kultury i oczywiście świadectwa historyczne, o których mówił Jan Karski. Uważam, że to bardzo satysfakcjonujące i pouczające doświadczenie, kiedy teatr może ‘obudzić’ ludzi i w ten sposób okazać szacunek pewnym postaciom historycznym. To prawdziwy zaszczyt być częścią takiego wydarzenia”.
Na scenie Teatru IMKA obok Davida Strathairna wystąpią młodzi polscy aktorzy. Szczegóły dotyczące obsady oraz nazwiska wszystkich twórców zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej w październiku.


** David Strathairn (ur. 1949) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Szerokiej publiczności znany dzięki roli w filmie „Good Night and Good Luck”, za którą otrzymał nominację do Złotego Globu oraz Oscara w kategorii dla najlepszego aktora.


* Derek Goldman – amerykański reżyser teatralny, dramaturg. Razem z Clarkiem Youngiem autor sztuki „Remember This: Walking with Jan Karski”. Dr. Goldman w swoim dorobku ma ponad 30 sztuk i adaptacji teatralnych. Profesor teatrologii na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Założyciel, a także dyrektor artystyczny StreetSigns Center for Literature and Performance.

 

 

ORGANIZATORZY SPEKTAKLU:


                    

 


 

 

PARTNERZY SPEKTAKLU:

 

                                    

                                                             

 

 

 

 

GŁÓWNY PRZEWOŹNIK SPEKTAKLU