REŻ. ŁUKASZ KOS

AYRTON SENNA DA SILVA

ROBERT BOLESTO

teatr-imka

Wybierz datę przedstawienia:

Bilety: Rząd I-V - 50 zł | Rząd VI-IX – 30 zł

Obsada:

Twórcy:
reżyseria: Łukasz Kos
scenograf: Paweł Walicki
kompozytor: Dominik Strycharski
choreografia: Aleksandra Borys
projekcje video: Adam Keller
producent: Tomasz Karolak
produkcja: Ewa Jedynasty
koordynacja prac artystycznych: Marzena Wasyluk

Na oczach całego świata i w pełnym słońcu Brazylii, z kieliszkiem francuskiego szampana w palcach, odbędzie się wyjątkowy wyścig Formuły 1. Mistrzem Ceremonii tego Misterium Motoryzacyjnego będzie nieżyjący od maja 1994 roku bohater narodowy Brazylii, ikona sportu, najlepszy kierowca wszechczasów - Ayrton Senna. Trzykrotny zdobywca tytułu Mistrza Świata Formuły 1 i 41 wygranych Grand Prix. Pomimo nie najwyższych osiągnięć wśród kierowców wyścigowych, to właśnie Senna jest i na długo będzie Legendą. Spotęgowanie mitu Senny jako Mistrza i Bohatera wybuchło wraz z tragiczną śmiercią 1 maja na torze Imola podczas Grand Prix San Marino. Znany z brawurowej jazdy, z działalności społecznej w Brazylii i gorliwej wiary. W rodzinnym kraju jego kult jest równy kultowi świętych katolickich. W swoim dążeniu do doskonałości Senna zbliżył się do postaci Kurta Cobaina, lidera zespołu grunge Nirvana, który zastrzelił się niecały miesiąc wcześniej przed tragicznym wypadkiem w San Marino.

Trójce aktorów - Michał Bieliński, Marek Kossakowski, Joanna Niemirska - towarzyszy muzyka live w wykonaniu Dominika Strycharskiego, muzyka i kompozytora performatywnego. To tenorowy głos przepuszczony przez elektroniczne przestery.

--

Recenzje
:

Reżyser Łukasz Kos udowodnił, że wystarczy prosty pomysł, do tego znakomity, czysto podany tekst plus światło i dźwięk, by zrobić przedstawienie totalne, angażujące widza już na poziomie ciała.  (…) Aktorzy Łukasza Kosa wcielają się rewelacyjnie, choć na pozór prawie nic nie robią. Ruch sceniczny ograniczono im bowiem do minimum – ot, kilka roszad pozycji, demonstracja naszywek reklamowych na kombinezonach (robią to takim gestem, jakby się przeżegnywali) i jedna przejmująca scena, gdy ciała Joanny Niemirskiej i Marka Kossakowskiego wpadają w wibracje. Trochę to przypomina utratę kontroli przy bardzo dużej prędkości, a trochę brazylijski rytuał opętania. Cała reszta to najwyższe natężenie i precyzja podawania tekstu – w skupieniu, bez cienia ironii. Dzięki tej intensywności przekazu pozostajemy niejako w środku wyścigu, porywają nas emocje tamtego Grand Prix. Z duchami nie ma żartów, ironia byłaby dla tego przedstawienia zabójcza.
Justyna Jaworska, dwytugodnik.pl

Sztuka ta jest sumą ciekawych rozwiązań formalnych. Scena znajduje się na specjalnie wybudowanej na potrzeby sztuki potężnej antresoli, z tyłu, za plecami aktorów jest siatka z mocnych reflektorów. Światła, podobnie jak muzyka grana na żywo przez D J są prawie równoprawnymi aktorami sztuki. Budują przedstawienie i podkreślają zmieniające się nastroje.
Mani Świątek, qultqultury.pl

Czas trwania spektaklu:  55 min. | bez przerwy