2017.12.12 Wtorek 19:00

EVVIVA L’ARTE (wstęp wolny)

Agnieszka Smoczyńska i Jan Młynarski

Powrót do przeszłości

teatr-imka

Wybierz datę przedstawienia:

Bilety: WSTĘP WOLNY

Obsada:

W cyklu EVVIVA L’ARTE:

Agnieszka Smoczyńska i Jan Młynarski

Powrót do przeszłości

31 stycznia 2018 r., godz.19.00


Uwaga!!!
Z powodu problemów technicznych dzisiejsze spotkanie odbędzie się wyjątkowo na SCENIE SPATiF w siedzibie ZASP, Al. Ujazdowskie 45. Dziękujemy Panu Prezesowi Olgierdowi Łukaszewiczowi i Zarządowi ZASP za życzliwość i udostępnienie miejsca.


Prowadzenie: Rafał Sławoń, wstęp wolny

 

Agnieszka Smoczyńska jest reżyserką, warszawianką z wyboru. Jan Młynarski, perkusista, multiinstrumentalista, członek i współtwórca różnych zespołów, na czele z Warszawskim Combo Tanecznym i Jazz Bandem Młynarski-Masecki - warszawiakiem jest z urodzenia. Oboje w swojej twórczości zajęli się rozrywkową Warszawą, której już nie ma. Ona – w filmie Córki Dancingu nawiązała do muzyki, klimatu, prawdziwych wnętrz błyszczących neonami i cekinami warszawskich dancingów z szaroburych lat 80. On – na płycie Noc w wielkim mieście odkrywa na nowo przedwojenne piosenki z repertuaru Adama Astona i braci Gold; wcześniej poszukiwał warszawskiego brzmienia z wielkim powodzeniem śpiewając przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego i innych.

„Inspirujący był dla nas fakt – mówi Młynarski - że polski show-biznes przez 20 międzywojennych lat dokonał takiego skoku, że w zapóźnionej kulturowo i cywilizacyjnie Polsce powstawała muzyka na światowym poziomie. To było wspaniałe pokolenie.”

Także świat dancingów z głębokiego PRL-u zdaje się bliski dzisiejszym odbiorcom, nie tylko w Polsce. Agnieszka Smoczyńska opowiada, że gdy przed amerykańską premierą rozmawiała z producentami „byli przekonani, że kontekst Córek Dancingu będzie sporą przeszkodą dla zagranicznego odbiorcy. Że film się nie spodoba, nie będzie zrozumiały. Okazało się, że dancingi, lata 80. i PRL zyskały w oczach amerykańskich widzów dodatkową wartość”.

O sztuce przybliżania publiczności uniwersalnych i ponadczasowych historii, o tym, jakie pożytki płyną z zanurzenia się w świecie, którego już nie ma, o „swojej” Warszawie – i zapewne o wielu innych ważnych kwestiach opowiedzą goście najbliższego spotkania w cyklu Evviva l’arte.

Pod tym szyldem rozmawiali także między innymi Janusz Głowacki i Tadeusz Słobodzianek, Krzysztof Kowalewski i Stanisław Tym, Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik oraz Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman, ksiądz Adam Boniecki.

 

Natalia Adaszyńska, autorka projektu.