2017.11.29 środa 19:00

EVVIVA L’ARTE (wstęp wolny)

Nike i inne okoliczności

Cezary Łazarewicz i Stanisław Łubieński

teatr-imka

Wybierz datę przedstawienia:

Bilety: WSTĘP WOLNY

Obsada:

W cyklu EVVIVA L’ARTE:

Cezary Łazarewicz i Stanisław Łubieński

Nike i inne okoliczności

29 listopada 2017 r., godz.19.00

Prowadzenie: Rafał Sławoń

Wstęp wolny

 

Do stycznia 2017 roku pod szyldem Evviva l’arte co miesiąc spotykali się wybitni twórcy kultury, sztuki, mediów, by przy udziale publiczności porozmawiać o tym, co dla nich wspólne. Gośćmi projektu (przed laty w Teatrze Dramatycznym, od 2009 roku w Teatrze Collegium Nobilium) byli między innymi Janusz Głowacki i Tadeusz Słobodzianek, Krzysztof Kowalewski i Stanisław Tym, Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Joanna Bator i Paweł Pawlikowski oraz Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman, Jan Englert, ksiądz Adam Boniecki.

Po krótkiej przerwie cykl spotkań powraca, w niezmienionej formule. Gościnę znalazł w Teatrze IMKA. Pierwszymi rozmówcami będą tegoroczni laureaci Nike, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce.

Jurorzy po raz pierwszy w historii nagrody uhonorowali reportaż – Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Cezarego Łazarewicza. To szczegółowy i niezwykle poruszający zapis śledztwa „w sprawie kłamstwa, które nie zwyciężyło, ale też nie zostało ostatecznie zdemaskowane”, jak trafnie napisał jeden z recenzentów. Opowieść o zbrodni bez kary.

Publiczność zaś z siódemki książek-finalistek wybrała 12 srok za ogon, eseje Stanisława Łubieńskiego. Autor zdał w nich relację ze swojej ornitologicznej pasji, ale także podzielił się z czytelnikami ciepłymi, erudycyjnymi i głęboko humanistycznymi refleksjami o tym, jak świat przyrody przenika naszą codzienność, kulturę i sztukę, a nawet życie społeczne i polityczne.

Jak wiele postaci może przybierać literatura, czy istotne jest jej osadzenie gatunkowe lub odwrotnie – jej wymykanie się definicjom i „szufladom”; na ile treść wymusza formę lub język przekazu? A także: jaką rolę w życiu pisarzy odgrywa uznanie krytyki i czytelników? Jakie są ich własne doświadczenia czytelnicze i najbliższe plany twórcze? To tylko niektóre z pytań, które pojawią się w rozmowie z laureatami Nike 2017.

 

Natalia Adaszyńska, autorka projektu.

 

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne w foyer teatru będzie można kupić książki obu autorów.